Straipsniai

Straipsnis "Šešiametis su kuprine" iš žurnalo "Tavo vaikas". 

Konsultuoja "Namų darželių" kuratorė Ana Račiuvienė bei edukologė, psichologė, darželių ir mokyklos "Pažinimo medis" steigėja Audronė Kancė.

 

Tyrėjai atliko tyrimą darželiuose ir patikrino rezultatus po 19 metų.
Kodėl reikia lavinti socialinius-emocinius įgūdžius.

 

Darželio auklėtojos turėjo įvertinti vaikų socialinius įgūdžius pagal šią socialinių kompetencijų skalę: „vaikas geba suprasti kito jausmus“ sužymint balais „Negeba visai / Šiek tiek geba / Vidutiniškai / Gerai / Labai gerai“. Kiekvienam vaikui tyrėjai suteikė tam tikrą balą ir šiuos duomenis saugojo iki kol kiekvienam vaikui suėjo 25 metai.

Tiems vaikams, kurie gerai sutardavo su savo klasės draugais, tinkamai valdė savo emocijas ir turėjo gerus problemų sprendimo įgūdžius, geriau sekėsi ir kuriant savo ateitį. Net vienas aukštesnis socialinių-emocinių kompetencijų balas skalėje galėjo pagerinti bene 50% tikimybę įgyti aukštąjį diplomą, ar patikimą bei gerą darbą sulaukus 25 metų. Vaikai, kurie vaikystėje savinosi žaislus, laužė daiktus, ateityje taip pat dažniau susidurdavo su teisėsauga. 

Tyrėjai tam tikras kompetencijas, kaip dalinimąsi bei bendradarbiavimą, įvardina kaip pakeičiamas. Įgūdžius, kaip  tinkamai spręsti ginčus su klasės draugais, vaikai visuomet gali tobulinti. Ir neįtikėtina gali atrodyti tai, kad visa tai vaikai išmoksta iš tėvų – kuo daugiau empatijos ir šilumos gauna vaikas namuose, tuo geresni vaikai užauga.

Pilną straipsnį apie šį tyrimą skaitykite mūsų išverstame iš anglų kalbos į lietuvių kalbą dokumente - ČIA. Arba originalą anglų k. šioje nuorodoje: http://www.upworthy.com/researchers-studied-kindergarteners-behavior-and-followed-up-19-years-later-here-are-the-findings?c=ufb6.

 

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus
 

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Adleris pažymėjo, kad visos šios vaikystės aplinkybės daro esminį poveikį vaiko nuostatų apie save, pasaulį bei kitus žmones, susiformavimui, o šios nuostatos, laikui bėgant, tampa žmogaus gyvenimo pamatu.

Gyvenimo prasmės samprata susiformuoja, kaip atsakymas į klausimus – koks esu aš? Kokie yra kiti? Koks yra pasaulis? Ir kaip man, būnant tokiu, koks esu, rasti vietą šiame pasaulyje, tokiame, koks jis yra, tarp šių žmonių, tokių, kokie jie yra? Klausimai, kuriuos vaikai pradeda užduoti anksčiau, nei išmoksta žodį „užduoti". Ir atsakymo jie ieško savo artimoje aplinkoje. Kartais būna, kad tikimybė gauti klaidingus atsakymus yra ypač didelė. Kokios tai situacijos?

Skaitykite toliau straipsnyje ČIA. 

Straipsnio autorė - mūsų mokyklos psichologė Gabija Jurgelytė.

Kontaktai:
Mus rasite:

Verkių g. 37, Vilnius
Ozo g. 37, Vilnius
Kontaktai šiems filialams:
Tel. 8 647 64098
El. p. info@pazinimo-medis.lt

Fabijoniškių g. 30, Vilnius
Pievų g. 4, Vilnius
Kontaktai šiems filialams:
Tel. 8 610 10228
El. p. admin@pazinimo-medis.lt
© 2013-2019 Pažinimo medis. Visos teisės saugomos įstatymo.